Kendin Yap (DIY)

Yaşayan manzara : Kütükte Teraryum

Selam..

Bu yazıda yıllık izne çıkan hobisever bir çalışanın en güzel tatil anılarından bir kesit sunacağım izninizle. 🙂 Çünkü hobilere vakit ayırmak için uykudan, yemekten, fedakarlık etmemek bir hobisever için en mutlu anlardır. İşte bu anda da uzun zamandır aklımda olan ama bir türlü fırsat yaratamadığım yeni bir türe giriştim: teraryum. Bu türün daha doğal ve ulaşılabilir bir materyal olan kütük ile birleşiminde doğan ise kütükte teraryum.

Bir süredir kaktüs ve sukulentlere merak saldım doğrusu. O minik ve mucizevi halleri büyülüyor insanı sanırım. Bu büyüye bir de duygu katınca harika bir obje çıkıyor ortaya. Konuyu çok dağıtmadan yapımına geçelim isterseniz. Ne yapacağınız hayal gücünüze kalmış, ben sadece nasıl yapacağınız konusunda fotoğraflarla bazı fikirler vereceğim size.

Kullandığım malzemeler

  • İçi oyulmuş bir kütük
  • Mum
  • Renkli midye kırıkları
  • Pamuk
  • Çakıl taşları
  • Çengelli iğne
  • Kağıt ip
  • Dal parçası
  • ve tabiki başrolde toprak ve güzeller güzeli sukulentlerimiz

Ben sade ve detaydan uzak bir teraryum yapmak istedim, ancak siz isterseniz zevkinize göre malzemeleri çeşitlendirebilirsiniz.

Öncelikle bir kütüğün içini keski , matkap vb. aletlerle oymanız gerekiyor. Kaktüs ve sukulentler türleri itibariyle yetiştirmek için çok derin ve büyük saksılara ihtiyaç duymadıklarından çok derin oyuklar açmanıza gerek yok.

Kütüğün altına delik açamıyor olmamız sebebiyle alt kısmını suya süzgeç görevi görmesi için bolca çakıl taşı ile doldurabilirsiniz. Kaktüs ve sukulentler genel itibariyle kuraklık seven bitkiler olduğundan aksi takdirde suyu süzemeyip toprağın sürekli ıslak kalmasına ve bu da köklerde çürümelere yol açabilir.

Bundan sonrasında hayal gücü devreye girmeye başlıyor. Benim hayalimde ortasından bir akarsu gibi akıp şelaleye dönüşen bir tasarım olduğu için kenarların pamukla doldurup orta kısmına streç film kapladım. Sonrasında daha önce kullandığım tea-light mumları eriterek içlerine mavi midye kırıklarını da doldurup pürüzlü ve mavi bir akarsu görüntüsü vermek istedim. Kenarlarını katı birşeyle kaplamak yerine pamuk doldurmamın sebebi ise kenarların engebeli ve doğal durmasını istemem.

Erimiş mum ve midye kırıkları karışımını dökerek istediğim şekli verdikten sonra ortasına bir salıncak yapmaya karar verdim. Size ne hissettirir bilmiyorum ama bana çağrıştırdığı duygu özgürlük.. Biraz dal parçasının etrafını saran kağıt ip ağacımızı oluştururken çengelli iğneye sarılmış kağıt ip salıncağımızı oluşturdu.

Artık sıra sukulentlerimizi yerleştirmeye geldi.

Ben kısa bir süredir ilgilendiğim için hangi türlerin teraryuma uygun olduğu konusunda derin bir bilgiye sahip değilim. Ancak yakında bununla ilgili derin bir araştırma yapmayı planlıyorum. Edineceğim bilgiler belki de bir sonraki blog yazısına konu olabilir 😉

Şimdilik hoşçakalın, hobi ile kalın 😉

Sevgiler..

Keyif zamanı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir