Kendin Yap (DIY)

Çocuk odası kara tahtamız

Selam!.. Bu yazıda özellikle çocuklu evlerde çok kullanışlı olabilecek bir proje bulacaksınız!.. ‘Kendin yap’ sayfasına bir süredir ara vermiştim. Bu aralar üretmekten yazmaya fırsat bulamıyorum çünkü. Ama bir yandan da iyi haber: yayımlayacak bir çok hobi projemiz var. İlerleyen günlerde kolaylıkla yapabileceğiniz, maliyetsiz, basit ama zarif quilling örnekleri serisine başlayacağız. Ama bugün konumuz kara tahta.. Aynı çocukluğumuzdaki gibi rengarenk tebeşirler, silgiler ve sınırsız duvarlara yazma-çizme özgürlüğü.. Eğer sizin de evinizde duvar boyamayı seven minik afacanlar varsa bu proje hem çok kullanışlı ve keyifli olacak, hem de miniğinizin ilgisini belirli bir alana yönlendirerek zahmetsizce sınır çizmenize yardımcı olacak.. Benim bu projeyi bir an önce hayata geçirmemin sebebi abisi ödev yaparken gizli gizli kalemlerini kaçırarak duvarlarda sürrealist çalışmalar yapan iki yaşındaki bir minik..:) Hatta bir ara duvarlardaki kurşun kalem izlerini silmek için hazır bulundurduğum büyük boy bir silgim bile mevcuttu. Siz siz olun kurşun kalemi duvardan doğrudan temizlik malzemesi uygulayarak çıkarmaya çalışmayın derim deneyimlerime dayanarak.. Hele ki duvarlarınız pütürlü ise.. Önce bildiğimiz silgi ile kalem izlerini itinayla temizleyip temizlik malzemesini uygularsanız iz bırakmıyor. Neyse, şimdi gelelim asıl konumuza.. Buyrunuz kara tahtamız..

Malzemeler

  • Cadence Kara Tahta Boyası (Chalk Board Paint)
  • İnce bir rulo
  • Maskeleme bandı
  • Etrafını çevreleyebileceğiniz pervaz ya da süpürgelik

Malzeme miktarlarını belirtmedim, çünkü kullanacağınız malzeme uygulayacağınız alana göre değişecektir. Benim kara tahta için ayırabileceğim alan 60 cm eninde 75 cm boyunda bir dikdörtgendi. Ancak sarfedeceğiniz malzeme açısından şöyle genel bir bilgi verebilirim. Cadence Kara Tahta Boyasını duvarınızı kapatmasına göre 2 ya da 3 kat halinde uygulamanız gerekiyor. Her kat arasında en az 1 saat beklemelisiniz. Ben 120 ml’lik boyundan satın almıştım. 120 ml ile yaklaşık 1-2 metrekare alan boyanabiliyor. 3 kat şeklinde uygulamama rağmen evin farklı alanlarına da uygulayabilecek kadar boya kaldı. Onları da ilerleyen günlerde paylaşırım. Ayrıca Cadence Kara Tahta Boyası yıkanabiliyor, silinebiliyor ve dokusu sayesinde boyama aşamasında iz ya da dalga bırakmıyor. Yani kolayca uygulayabileceğiniz bir boya. Hatta bir katını 8 yaşındaki oğlum kolaylıkla boyadı.

Ayrıca son seçenekte yazdığım pervaz ya da süpürgelik nalburdan kolayca edinebileceğiniz malzemeler olamkla birlikte eğer isterseniz onlar yerine etrafına uygulayacağınız alanın büyüklüğüne göre bir çerçeve alabilir, ya da marangozunuza mdf gibi bir malzemeden yaptırabilirsiniz. Ben evimde atıl duran jaluzinin duvar aparatını saklama parçalarından bir çerçeve oluşturdum. Siz de evinizde kullanılmayan bu tarz bir malzemeyi değerlendirebilirsiniz.

Öncelikle boyayacağınız alanı maskeleme bandıyla çevirerek boyama aşamasında alanın dışına taşmamasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi boyamızın bir kısmını rulonun girebileceği genişlikte bir kaba dökerek boyamaya başlayalım.

2. katı uygulayalım

Katın kurumasının ardından mat ve dalgasız bir siyah elde ettiyseniz başka bir kat boyamanıza gerek kalmamış demektir.

Şimdi sıra çerçevesini hazırlamakta.. Önce ölçümüzü alıyoruz..

Sonra işaretlediğimiz yerden dekupaj veya testere aracılığıyla kesiyoruz.

Kestiğimiz kenarlarda kalan pütürlü kısımları zımpara ile düzleştiriyoruz.

Benim gibi evde zımpara bulamazsanız artık kullanmayacağınız bir tırnak törpüsü de zımpara görevi görebilir.

Şimdi sıra çerçevemizi duvara yapıştırmakta..

Ben yapıştırıcı olarak Pattex kullandım ama daha eğimli ya da düz olmayan duvarlarınız varsa soğuk silikon ile yapıştırabilirsiniz.

Ve sonunda tahtamız kullanıma hazır.. Önünde verdiğimiz selamların ardından tahtamızın açılışını yapmış bulunuyoruz.

O kadar uğraştım, hadi biraz da kendime torpil geçeyim.

 

Basit ama kullanışlı bir kendin yap projesinin aşamalarını izlediniz. Hadi siz de yapın ☺️ Herhangi bir soruda buradayım👇 yorumdan veya sosyal medya aracılığıyla bana ulaşabilirsiniz..

Sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir