Kendin Yap (DIY)

Büyülü Lithops Panosu

Selam..

Sonbahar geldi, yağmurlar başladı. Artık yavaş yavaş evin içine, kabuğumuza çekilmeye başladık. Yazın sakındığımız güneş artık pencerenin ardından tenimize değmesini istediğimiz güneşe dönüştü. Cıvıl cıvıl dış mekan manzaraları artık evin içinde sıcak kahve eşliğinde huzur manzaralarına bırakıyor yerini. İşte tam da böyle bir manzarayla buradayım bugün. Hadi çayınızı/kahvenizi hazırlayın. Seyirlik hobi çalışmamız, yaşayan taşlarımız geliyor..

Lithops, dilimizdeki söyleyişiyle yaşayan taşlar, ilk gördüğümden beri beni hep büyülemiştir. Nasıl da sade ama mucizevi bir görünüşleri var…

Lithopsların ana vatanı Güney Afrika çölleri.. Bu da suyu mükemmel şekilde depolayabilme özelliklerini açıklıyor. Toprağın üzerinde bir taş parçası gibi görünen bitkinin kökü toprağın altına uzanıyor. Toprağın üzerinde sadece bir taş parçasına benzemesi yenme tehlikesine karşı mükemmel bir kamuflaj sağlamakla birlikte görüntüsünün olgunlaştıkça büyümesi de gelişimini takip edenleri adeta büyülüyor. İki büyük yapraktan meydana gelen gövdesi her yıl ayrılarak içinden yeni iki küçük yaprak çıkarıyor ve ardından dıştaki yapraklar yeni çıkan yaprakların su ve vitamin ihtiyacını karşıladıktan sonra yavaşça büzüşüp kayboluyor. Hayat döngüsünün bu şekilde olması bana anne-baba olmayı anımsatır hep. Belki de bu yüzden lithopsların böylesine büyüleyici görmem..

Doğada bilinen 30’dan fazla türü bulunan lithopsların hep birinin renk-şekil açısından görüntüsü birbirinden farklı ve muhteşem..

Bakım Koşulları

Sukulent türleri içerisinde yer almasına rağmen lithopsların bakım ve sulama koşulları sukulentlerle ayrılmaktadır. Genel olarak sert-kumlu topraklarda bile yaşamaya elverişlidir; kılcal köklerin gelişebileceği kadar boşluk bulabilmesi yeterli… Kışın üzerinde buruşukluk oluştukça sulamakla birlikte yazın sulamaya ihtiyaç duymamaktadır. Özellikle ana yapraklar ayrılarak yavrunun ortaya çıktığı dönemde gerekli suyu yandaki yapraklardan sağlaması sebebiyle sulamanın azaltılması gerekir.

Lithopslar hakkında genel bir bilginin ardından artık panomuzun yapılışına geçelim..

Malzemeler
  • Çerçeve
  • Kullanılmayan bir saklama kabı
  • Silikon tabancası
  • Uygun bir toprak karışımı
  • Küçük çakıl ve lav taşları
  • Ve tabiki güzeller güzeli lithopslarımız..

Öncelikle evde kullanmadığımız veya dilerseniz yeni aldığınız bir çerçeveye uygun bir saklama kabı veya saksı bulmalısınız. Bunu yaparken de lithopsların her ne kadar küçük görünseler de kazık kökleri için derin bir kaba ihtiyaç duyduklarını unutmamak gerek..

Ben bunun için yaklaşık 10 cm derinliğinde plastik bir saklama kabı seçtim. Lithopslarımın içinde uzun bir zaman geçirmesini umduğum için büyüdükçe ihtiyaç duyacakları derinliğe sahip bir kap olması için. Öncelikle altına ve duruşuna göre alt yüzeye denk gelecek yerlere bol bol drenaj delikleri açtım. Çok profesyonelce uğraşmanıza gerek yok, eğer plastik bir kap seçtiyseniz çakmak ve artık kullanmadığınız bir çatal delik delmek için pratik bir seçim.

Sonra plastik kabımı çerçevenin altına tam denk gelecek şekilde sıcak silikon yardımıyla yapıştırdım.

 

Artık sıra içini toprak karışımımızla doldurmaya geldi. Ben toprak karışımını hazırlarken bahçe toprağı, cocopeat, perlit ve ufalanmış lav taşı kullandım.

Toprağı doldururken gevşek bırakmak yerine biraz bastırarak doldurdum ki panomuzu dik konuma getirdiğinizde lithopslarımız düşmesin.

Şimdi sıra lithopslarımızı, çakıllarımızı ve lav taşı kırıklarını yerleştirmeye geldi. Minik eller de yardıma koşunca bu iş daha bir keyifli hale geldi😇

Taşları da toprağa bastırıp sulamamızın ardından panomuz hazır..

En sevdiğim kahve tonları ve yeşil.. Umarım uzun bir süre kahve arkadaşım olurlar..

Lithopslar ile ilgili bilgi ve deneyim edindikçe siteye eklemeye çalışacağım. Herhangi bir sorunuz olursa 👇 yorumlarda buluşalım 😉

Sevgiler,

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir